تاریخ انتشار : اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۹| تعداد نظرات : 0
تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگ

در بازار نقل و انتقالات امروز یکی  از سوالاتی که مطرح میشود چگونگی تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگ است و یا سند تک برگ و سند منگوله دار چه تفاوتی و چه مزیتی نسبت به یک دیگر دارند و… .

با مطالعه این مطلب میخواهیم آگاهی کاملی نسبت به تبدیل سند ها به یکدیگر به دست آورید و به مراحلی که باید بگذرانید سرعت ببیشتری بدهیم. در قدم اول باید با خود سند ها آشنایی داشت باشیم.

سند تک برگ به چه صورت است؟

با الکترونیکی شدن اکثر کار های اداری ،اسناد هم جذب هوشمند شدن و الکترونیکی بودن شدند و از سال ۹۰ به بعد سند ها به صورت یک کاغذ دو رو در آمدند.

سند تک برگ به صورت مکانیزه و با یک فرمت خاص و مشخص در یک برگ تنظیم می شود که اعتبار و رسمیت آن مثل سند منگوله دار است و همچنین قطعی بودن مشخصات مالک را تایید میکند.

مشخصات اصلی یک سند منگوله دار!

سند منگوله دار

سند منگوله دار قدمت بالایی دارد و تا قبل از سال ۱۳۹۰ اسناد به این صورت بوده اند که به صورت دفترچه است و تمامی خرید و فروش ها و اطلاعات ملک و مالک در آن به صورت دست نویس نوشته شده است.

اسم این نوع سند ” سند منگوله دار” است چون با سرب پلمب شده و به صورت یه منگوله از یک نخ آویزان است و پلمب بود برای ایجاد اعتبار و صحت است.

چه هزینه هایی برای تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگ باید پرداخت؟

اول از هر چیزی باید هزینه عوارض ملک را بپردازید و بعد هزینه ی گرفتن گواهی پیاین کار از شهرداری است.

در دفتر اسناد رسمی هزینه برای استعلام سند ۱۰ هزار تومان باید پرداخت شود که در ادامه منظور از استعلام سند را مطرح میکنیم.

اگر برای ملک خودتان میخواهید نوع سند را تغییر بدهید باید حدودا ۱۵۰ هزار تومان هزینه کنید ولی اگر به تازگی ملکی با سند منگوله دار خریده اید و قصد تبدیل سند را دارید حدودا ۹۰ هزار تومان هزینه دارد.

اگر سند شما در اداره ی اسناد رسمی ثبت نشده قبل از همه باید هزینه ای برای ثبت سند بدهید.

همچنین هزینه ارسال سند توسط پست نیز مالک باید بپردازید.

اگر ملکی را به صورت شراکتی خریده باشید هزینه ی صدر هر سند مجزا برای شرکا به صورت جداگانه محاسبه میشود.

مهم ترین تفاوت سند منگوله دار و سند تک برگ

 1. سند ترک برگ دارای هولوگرام منحصر به فرد است.
 2. در سند تک برگ فقط مشخصات آخرین فرد مالک ثبت شده و برای دانستن پیشینه سند باید از دفتر ثبت اسناد استعلام بگیرید که این اطلاعات کاملا قانونی و قابل استناد است در صورتی که در سند منگوله دار پیشینه و خریدار های قبلی ثبت شده است.
 3. سند تک برگ به علت مکانیزه بودن اطلاعات به صورت کامپیوتری تایپ شده است در صورتی که در سند منگوله دار اطلاعات دوست نویس نوشته شده است.
 4. سند ترک برگ امنیت بالاتر و دقت بیشتری دارد.
 5. در سند تک برگ برای املاکی که به صورت شراکتی خریداری شده برای هر کدام از شریک ها و مالک ها به صورت مجزا میتوان سند تک برگ گرفت در صورتی که در سند منگوله دار فقط یک سند وجود دارد که در آن سهم بندی می شود.
 6. در سند تک برگ کروکی و جزئیات ملک با دقت زیادی از ملک وجود دارد در صورتی که در سند منگوله دار به این ویژگی توجه زیادی نشده است.
 7. ببرای انتقال سند های منگوله دار تعداد دفعاتی که باید به مراکز ثبت اسناد مرجعه کنید زیاد است در صورتی در انتقال سند های تک برگ یک بار به دفتر ثبت اسناد مراجعه میکنید و قرار داد بسته میشود.

۶ مرحله برای تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگی

با توجه به اینکه استفاده از استفاده از سند تک برگ راحت تر بوده و مزیت هایی نسبت به سند منگوله دار دارد افراد زیادی برای تبدیل سند منگوله دار خود به سند تک برگ اقدام میکنند که مراحل برای تبدیل را قدم به قدم برایتان میگوییم.

 1. اگر از قبل ملکی با سند منگوله دار دارید و میخواهید سند را تک برگ کنید مسقیما به اداره ثبت اسناد بروید ولی اگر به تازگی ملکی با سند منگوله دار خرید باید اول به دفتر اسناد رسمی بروید.
 2. تمامی مدارک مورد نیاز برای تبدیل سند را تحویل اداره یا دفتر اسناد رسمی که به آن راجعه کردید بدهید.
 3. توسط دفتر اسناد رسمی استعلام از سند و ملک گرفته می شود تا اطمینان حاصل کنند ملک قبل به فرد دیگری واگذار نشده باشد که حدودا دو روز زمان میبرد.
 4. عوارض ملک باید پرداخت شود و از شهرداری گواهی پایان کار اخذ نمایید و همچنین اگر ملک تجاری یا صنعتی است باید از سازمان تامین اجتماعی کشور نامه بگیرید که تایید شود توسیه حساب با این سازمان صورت گرفته است.
 5. سند مالکیت قبلی باید به اداره ثبت اسناد تحویل داده شود و اگر سند منگوله دار مخدوش و حتی گم شده باشد قبل از هر چیز باید المثنی آن سند را اخذ کنید.
 6. ۶٫     با انجام مراحل بالا و ثبت درخواست برای تغییر نوع سند تقریبا کار تمام شده و باید منتظر پست باشید تا سند تک برگ را به شما تحویل دهد.

مدارک مورد نیاز هنگام تبدیل سند که باید همراه داشته باشید!

با دانستن مدارک مورد نیاز برای دفتر اسناد رسمی روند کار اداری شما سرعت میبخشد و از رفت وآمد زیاد که باعث خستگی فرد در کار های اداری میشود جلوگیری میکند.

 • مدارک هویتی مثل شناسنامه و کارت ملی به همراه کپی آن ها
 • اصل سند قبلی و کپی آن
 • موقعیت مکانی دقیق و مورد تایید شهرداری ملک
 • استعلام سند که توسط خود دفتر اسناد رسمی گرفته میشود
 • مدارک و گواهی تسویه حساب از سازمان تامین اجتماعی برای املاک تجاری و صنعتی
 • گواهی پایان کار از شهرداری
 • گواهی پرداخت عوارض ملک
 • قبض تلفن ملک مورد نظر به همراه کپی
 • حضور شخص مالک

خلاصه ای از برتری سند تک برگ از سند منگوله دار!

سند تک برگی

با تونجه به اینکه هر دو سند قطعی و معتبر هستند ولی سند تک برگ امنیت بالاتری دارد.

دست نویس بودن سند منگوله دار باعث شده جعل کردن آن راحت باشد در صورتی که سند تک برگ دارای هولوگرام منحصر به فرد است و جعل اینگونه سند ها مشکل است.

 مسند منگوله دار به علت دست نویس بودن اکثر اوقات ناخوانیی دارد و همین موضع باعث ایجاد مشکل در زمینه های خرید و فروش و … میشود و در عوض سند تک برگ تایپ کامپوتری دارد و کاملا واضح و روشن قابل خواندن است.

ویژگی مهم سند تک برگ یک صفحه ای بودن آن است در این صورت هم در مصرف کاغذ صرفه جویی میشود و هم برای داشتن کپی از آن مالک را به دردسر نمی اندازد.

همین یک ورقه بودن و به روز بودن سند تک برگ کمک میکند تا سند همیشه نو باشد و با گذر زمان مثل سن های منگوله دار خراب و کهنه نشود. امیدوارم مطالب فوق مورد توجه شما واقع شده باشد و مسیر و مراحل تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگ را به طور کامل به شما آموزش داده باشد تا راحت تر اقدام به تبدیل سند کنید.

املاک فدک ملک

مشاورین املاک فدک ملک، متخصص در امور اجاره، خرید و فروش ویلا در شهریار می باشند که برای تمام مناطق این شهرستان مثل: کردزار، وحیدیه، ولفجر، تیسفون و … می توانید جهت کسب مشاوره با پشتیبانی وب سایت تماس بگیرید.

کاربر گرامی اگر سوالی در این زمینه دارید یا نکته ای وجود دارد که ما به آن اشاره نکردیم می توانید در بخش نظرات آن را با ما درمیان بگذارید.

مطالب مشابه

ویلا در شهریار یا شمال

میخوام ویلا بخرم؛ تو شمال بخرم یا همین شهریار !؟

همیشه در مورد خرید ویلا در شهریار گفته ایم اما این بار قصد داریم بدون هیچ تعصبی […]

مرداد ۷, ۱۳۹۹
سرمایه گذاری در باغ ویلا یا بورس؟

سرمایه گذاری در باغ ویلا بهتر است یا بورس ؟

این روزها شاهد این هستیم که خیلی از افر اد سرمایه های خود ر ا در بورس […]

تیر ۲۲, ۱۳۹۹
سگ نگهبان باغ ویلا

انتخاب بهترین سگ نگهبان برای باغ ویلا

سلام در این مقاله از مجله باغ ویلا در شهریار، قصد داریم به موضوع نگهبانی و سگ […]

خرداد ۲۱, ۱۳۹۹
نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با ما در ارتباط باشید

در تمامی روزهای هفته می توانید با مشاورین املاک فدک در ارتباط باشید